Charakterystyka

 

Emkor jest kwaśną cieczą o barwie żółtej do brunatnej, o nieokreślonym zapachu.

Gęstość 1,2±0,05 g/cm3

Odczyn pH ≤1

 

Zastosowanie

 

Emkor stosowany jest do odrdzewiania powierzchni stali węglowych i stopowych oraz aluminium. Może być stosowany do renowacji wyrobów pokrytych powłokami malarskimi. Nie penetruje pod lakier, nie odbarwia, nie powoduje utraty połysku.

Dzięki zawartym w swoim składzie inhibitorom reaguje głównie z tlenkami żelaza, bardzo delikatnie trawiąc czysty metal, a zawarte w składzie pasywatory tworzą warstewkę zabezpieczającą przed korozją.

            Emkor może być stosowany do odrdzewiania skorodowanych powierzchni przed malowaniem proszkowym. Odrdzewione wyroby należy płukać i pasywować preparatem Empas 1N.

 

Technologia stosowania

 

            Preparat może być stosowany za pomocą pędzla lub metodą zanurzeniową w wannach z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Po rozcieńczeniu do stężenia 10 – 50% może być stosowany również metodą natryskową. Preparat stosowany jest w szerokim zakresie temperatur – od pokojowej do temperatury 50oC w czasie 1-60 min., w zależności od stopnia skorodowania powierzchni.

 

Oznaczanie kwasowości roztworu Emkor

 

            Kwasowość kąpieli określa się w punktach, tj. liczbą cm3 0,1 N NaOH zużytego do zobojętnienia 1 ml kąpieli rozcieńczonej wodą destylowaną, wobec 2-3 kropli fenoloftaleiny, do uzyskania różowego zabarwienia.

            W zależności od stężenia ilość punktów jest następująca:

10% roztwór

–   6,7   pkt.

30% roztwór

-  20,1   pkt.

20% roztwór

-  13,4   pkt.

35% roztwór

-  23,45 pkt.

25% roztwór

-  16,75 pkt.

50% roztwór

-  33,5   pkt.

            Kąpiel uzupełnia się dodając 0,67 ml koncentratu Emkor na 1 brakujący punkt na 1 l kąpieli.

 

 

 

Skorodowane detale

Odrdzewione detale w Emkorze